Placebo a nocebo
Léčení placebem spočívá v tom, že pacientům jsou podávány pilulky, které mají představovat léky na určitý neduh. Místo toho se jedná např. o hroznový cukr nebo vitamín C. Pacienti se pak vyléčí díky vlastnímu vsugerování a síle vůle. Většinou se ale jedná o nemoci nepříliš závažné. Těžko lze placebem vyléčit např. cukrovku nebo zánět slepého střeva. Léčba je opravdu založena na tom, že pacient věří, že mu lék pomůže.
Naopak nocebo (z latiny „budu škodit“) ubližuje, člověk si něco negativního vymyslí, věří tomu a nakonec se i jeho tělo tomu podřídí. Může se vyskytovat u lidí s úzkostnými poruchami, kteří si pročítají nežádoucí účinky různých léků, které berou, a svou vlastní psychikou způsobí, že se tyto vedlejší příznaky projeví.
Placebo efekt funguje jen u někoho a převážně pouze na některé psychosomatické či vyloženě přímo psychické stavy. Placebo může pomoci zejména u úzkosti, při bolestech hlavy a podobných obtížích, které jsou subjektivně hodnoceny pacienty.
Z výše uvedeného plyne, že pro člověka má velký význam myslet pozitivně. Musíme věřit v uzdravení a nebát se zbytečně nemocí. Naopak člověk, který se stále pozoruje a hltá informace o údajné škodlivosti téměř čehokoliv, často opravdu onemocní. Možná s tím souvisí i to, že často se vysokého věku dožívají lidé aktivní, kteří nemají čas se zabývat myšlenkami na nemoci.
Další zajímavosti z minulých měsíců