"Éčka" v potravinách - kterým se vyhnout?
Bez přísad do potravin, takzvaných éček, se v dnešní době již neobejdeme. Většina z nich je neškodná, existují dokonce takové, které lidskému zdraví prospívají. Víme ale, že některé z nich jsou silně karcinogenní.
Přísun škodlivých látek můžete ovlivnit
Konzervanty a stabilizátory prodlužují minimální trvanlivost potravin, ale éčka, která dnes najdeme téměř v každé poživatině, poškozují mikrofloru v tlustém střevě, a tím oslabují náš imunitní systém. Některá éčka mohou dokonce působit na naši nervovou soustavu – jsou známy například případy dětské hyperaktivity a agresivity zapříčiněné působením těchto látek. Ty mají navíc ještě mnoho méně významných účinků – likvidují vitamín B12, způsobují onemocnění pleti nebo cévní onemocnění. Potravinovým přísadám se bohužel vyhnout nemůžeme, můžeme však jejich přísun minimalizovat. Vybírejme si takové potraviny, které obsahují co nejméně konzervantů, stabilizátorů a barviv.
Které potraviny obsahují karcinogenní "éčka"?
U přísad, označovaných čísly E 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239 bylo dokázáno, že způsobují zhoubné bujení. Přísada E 123 je velmi silně rakovinotvorná. I přesto, že je v mnoha zemích zakázána, stále se výrobky obohacené tímto karcinogenem mohou dostat na náš stůl. E123 se vyskytuje namátkou například v rybích prstech, hotových pudincích se šlehačkou nebo hotových omáčkách všeho druhu.
Pokud chcete chránit své zdraví, měli byste si zapamatovat čísla nebezpečných přísad a při výběru potravin se jim vyhýbat. Výjimkou mezi éčky je například E 300, což není nic jiného, než kyselina askorbová neboli vitamín C.
Další zajímavosti z minulých měsíců