Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Rada měsíce

Jak zlikvidovat plíseň v bytě?

Pro mnohé z nás je šokujícím překvapením, když se pod oknem nebo v rohu místnosti objeví plíseň. Jak s ní účinně bojovat?

Plísním se obvykle nejvíce daří ve vlhkém prostředí. Tam, kde do domu či bytu proniká vlhkost.

Ideální vlhkost v bytě je mezi čtyřiceti a padesáti procenty, rozhodně by neměla překročit šedesátiprocentní hranici. V tom případě se zvyšuje pravděpodobnost vzniku škodlivých plísní. Pokud máte pocit, že je u vás v bytě příliš vlhko, změřte si to vlhkoměrem, případně si objednejte specializovanou firmu.

Nejjednodušším způsobem, jak vysokou vlhkost a tedy i hrozbu tvorby nevzhledných a zdraví škodlivých fleků a map snížit, je více topit a větrat. V nejlepším případě vytvořit stálý mírný průvan, třeba i větrákem. Pokud něco plísně nemají rády, je to právě proud vzduchu.

Větrání však nemá smysl, když venku prší. Efekt by mohl být přesně opačný.

Je možné použít i prostředky k preventivnímu ošetření zdiva, například Fungisar Super, který zabraňuje vzniku plísní, bakterií, řas a kvasinek. Samozřejmě i zde platí, že prevence je jednoduší a levnější.

Když už se vám v některém rohu nebo u okna plíseň vytvoří, musíte ji odstranit. Není žádný čas na otálení. Plísně mohou vyvolávat například nepříjemné vyrážky, velmi škodlivé jsou i pro alergiky.

Jako „bojová“ látka proti plísním nejlépe poslouží nejznámější z přípravků – Savo. Patří mezi postřiky označované jako biocid. Takže pokud náhodou nebude v obchodě k mání Savo, vyberte si prostředek s obdobným účinkem.

Savo a další přípravky se prodávají s rozstřikovačem, takže není problém na stěnu napadenou „černým, zeleným či červeným květem“ nanést dostatečné množství látky. Pokud máte pocit, že přípravek stoprocentně nezabral, postřik klidně zopakujte.

V každém případě si ovšem dejte pozor, abyste si nepotřísnili svůj sváteční oblek anebo zánovní koberec. Bílé vyžrané skvrny způsobené Savem jsou nevratné…

V žádném případě ovšem před aplikací roztoku plíseň neodstraňujte, neškrábejte, aby se škodlivé výtrusy neroznesly.

Máte-li po Savu či jiném přípravku pocit, že jste bitvu s plísní vyhráli, protože zeď je zase bílá, můžete se mýlit. Za pár let se totiž na stejném místě může plíseň objevit znovu. Pak vám nezbude nic jiného, než znovu vyrazit do drogerie pro sprej.

Druhou variantou je možné osekat omítku a nanést novou, s přísadou biocidu. Pokud ani to nezabere a plíseň se stále vrací, je nutné sáhnout ke stavebním úpravám. Obecně se doporučuje přidat zvenku izolační vrstvu, případně obnovit izolaci proti zemní vlhkosti, která stoupá zdivem vzhůru. Tuto práci ale musíte svěřit stavební firmě.

Jak se chránit proti plísni

  1. Správně regulujte teplotu v bytě
  2. Pozor na ideální vlhkost prostředí (velké množství květin, sušení prádla v bytě, vaření apod.)
  3. Pravidelně větrejte!
  4. Potraviny napadené plísněmi (marmelády, kompoty, šťávy, chleba...) ihned vyhoďte do kontejneru nebo popelnice
  5. Pravidelně uklízejte s použitím vhodných čisticích prostředků
  6. Pokud se již plíseň objevila, v místě výskytu oškrábejte malbu, stěrku nebo tapetu, a to vždy ve větší ploše, než se plíseň vyskytuje
  7. Povrch konstrukcí po odstranění plísní je třeba opatřit minimálně dvěma až třemi nátěry protiplísňového přípravku
  8. Zkontrolujte těsnost krycích lišt překrývajících spáry po obvodě okenních rámů a balkonových dveří. Většinou je nutné je dotěsnit polyuretanovou pěnou.
  9. Pro trvalou likvidaci plísní je třeba odstranit příčiny jejich vzniku, a to zlikvidovat tepelné mosty ve střešních konstrukcích, provést vnější zateplení objektu, opravit těsnění spár mezi panely atd.
  10. Po odstranění plísní opatřete stěnu novou vápennou malbou s přísadou protiplísňového přípravku. Bez zabránění vzniku plísní se nedoporučuje tapetovat.
  11. Neumisťujte nábytek těsně ke stěnám, aby se zachovalo proudění vzduchu kolem zdí. Ideální mezera je 5 centimetrů.

Další rady z minulých měsíců