Jak vyzrát na myčku nádobí?
I ta nejmodernější a nejkvalitnější myčka nádobí nás může překvapit. Budeme-li dodržovat některé základní zásady, můžeme se vyvarovat situace, kdy si řekneme, jestli by nebylo snazší používat zase dřez. Přinášíme několik rad!
Důležité zásady
Než dáme nádobí do myčky, měli bychom z něj odstranit hrubé zbytky jídla. Oplachovat nádobí není nutné. Jestliže je však v přístroji delší dobu, je lepší zvolit před samotným mytím program na opláchnutí. Nádobí by také mělo být v myčce správně rozmístěno. Nahoře by ho mělo být spíše méně než dole. Dolů dáváme větší a odolnější kusy (například hrnce), od spodu také nádobí po umytí začneme vyndávat. Na talíře používáme speciální zásobník, při ukládání střídáme mělké a hluboké talíře, snadněji se tak k nim při mytí dostane voda. Příbory by zase měly být kvůli snazšímu umytí v zásobníku umístěny rukojetí dolů. Nahoru pak patří křehké a plastové nádobí, skleničky a vše, co by se snadno rozbilo. Misky, skleničky, hrnečky… (zkrátka všechno nádobí, ve kterém by mohla zůstat voda) obrátíme dnem vzhůru. Myčka by neměla být přeplněná a nádobí by se nemělo kvůli poškrábání vzájemně dotýkat.
Všechno do myčky nepatří!
Nádobí, které se do myčky nehodí (například křišťálové a broušené sklo, hliníkové, lakované a ručně vyráběné nádobí, dřevěná prkénka, plastové nádobí, které neodolá vysokým teplotám, rezavějící ocelové nádobí, stříbro aj.), umyjeme raději v ruce. Musíme si uvědomit, že oproti ručnímu mytí používáme daleko vyšší teploty (70°C i více) a to může některé nádobí poškodit. Zvlášť citlivé je třeba sklo. Proto v myčce myjeme jen to nádobí, které do ní stoprocentně patří.
Jak se vyvarovat některých nepříjemností? Zde je vás pár rad a tipů pro chytré hlavy:
- Zůstaly vám na nádobí barevné skvrny od kávy, čaje nebo šťávy? Přidejte více mycího prostředku a nastavte vyšší teplotu.
- Na povrchu nádobí se objeví skvrny? Zřejmě vám v myčce došel oplachovací prostředek (leštidlo).
- Na sklenicích a šálcích zůstal viditelný film? Může být zanesený filtr nebo se nádobí mohlo dotýkat a tím nedošlo k úplnému umytí.
- Na nádobí zůstal bílý okraj, lze jej však snadno setřít? Ve vodě může být velké množství soli, uberte!
- Sklo se při mytí poškozuje, barevné dekory blednou? Některé sklo a barevné nádobí je lepší mýt v ruce, ne všechno snese vysokou teplotu. Sklenice by měly být pevně uloženy v koši a neměly by se dotýkat.
- Na talířích se objevil matný povlak? Může jít o škrobový povlak z některých potravin. Znovu je umyjte, nastavte teplotu minimálně 65°C.
- I nerez nádobí reziví? Může ji způsobit sůl ve zbytcích jídla (nenechávejte nerez nádobí dlouho neumyté v myčce), nebo se rez uvolňuje z jiných kusů nádobí. Použijte více prášku!
- Myčka začala zapáchat? Mohou ho způsobit zbytky jídla, jestliže se nádobí hned neumyje. Speciální prostředky ho pomohou odstranit (zavěšují se na koš myčky).
- Na nádobí se objevil vápenitý povlak? Voda je moc tvrdá, možná jste dali málo mycího prostředku nebo došla sůl.
- I po usušení zůstala v záhybech nádobí voda? Způsobilo to zřejmě špatné rozmístění nádobí.
Další rady z minulých měsíců