Růžová domácnost - úklid domácnosti Ostrava

Menu

Rada měsíce

Jak uspořádat kuchyň?

Aby vše správně fungovalo, musí být správně uspořádáno. Tato zásada platí i pro kuchyňský prostor.

Kuchyně má tři hlavní pracovní centra: sporák, chladničku a dřez. V těchto zónách je těžiště kuchyňských manévrů pro dnešní uspěchané hospodyňky nebo muže, kteří rádi vaří a pomáhají ženám při vaření. Správným rozmístěním získáme kratší cesty v kuchyni sem a tam. Ideální osa spojující důležitá místa by neměla být delší než 6 metrů. Ale nic se nesmí přehánět. Když jsou centra těsně u sebe, máme zase na kuchyňské práce málo prostoru a omezuje nás to při vaření i pečení, při pohybu vůbec. Budete-li si zařizovat novou kuchyň, je dobré mít na paměti následující zásady.

 

Kuchyňské desatero

Dispoziční řešení pracovní, varné, mycí, odkládací, úložné a chladicí zóny vychází z 10 základních pravidel:

1. Musíme mít dostatek prostoru pro odkládání nejen již uvařených jídel, ale i potravin, které teprve chystáme zpracovávat. K tomu potřebujeme mít přípravnou plochu po obou stranách varného centra. Šířka by neměla být menší než 40 cm.

Samostatná přípravná plocha nemá být menší než 80 cm, abychom měli dostatek místa na přípravu pokrmů a mohli používat více nádob najednou i při vaření složitějších jídel.

2. Ideální jsou různé výšky pro různé zóny. Výška pracovní desky je od 85 do 105 cm, podle výšky postavy. Varná zóna snese nižší výšku pro lepší přehled průběhu a doby vaření, zejména v hlubokých nádobách. Dřez může být vyšší, aby nás při mytí nádobí nebolela záda.

3. Důležité je odvětrání, a to především v nových kuchyních, neboť jsou často propojeny s dalšími obytnými místnostmi. Proto musíme instalovat digestoř dostatečně vysoko, aby odstraňovala co nejvíce par a pachů a zároveň nám nepřekážela při práci.

4. Odkládání odpadků je logické u dřezové skříně. Pro třídění odpadků je vhodné si pořídit tzv. soter, systém odpadkových košů, s těsnicím víkem a plynulým otvíráním.

5. Osvětlení pracovní plochy by mělo být dostatečně intenzivní, abychom zde mohli pracovat se všemi kuchyňskými nástroji bezpečně. Nejvhodnější je jednolité světlo nevrhající přílišné stíny, nejlépe delší zářivková trubice.

6. Otevírání horních skříněk nejlépe vyřešíme výklopným systémem. Je to bezpečné a častěji používané kuchyňské náčiní máme navíc uskladněné v pohodlném dosahu.

7. Celý systém úložných prostor musíme mít provedený tak, aby se v něm snadno orientoval každý člen rodiny. Vhodné jsou moderní výsuvy u skříněk včetně škály kovových systémů s prosklenými prvky.

8. Dřez a myčku umístíme vedle sebe. Umožníme tím ukládání nádobí po jeho opláchnutí nejkratší cestou do myčky.

9. Cesta od chladničky by měla pokračovat k odkládací ploše, dále k mycí a pracovní zóně až k varné a být zakončena servírovací či barovou deskou.

10. Hlubší pracovní desky (60 cm) umožňují nižší polohu horních skříněk v nižší, lépe dosažitelné poloze. Jsou pak dostupnější (odpadá čas s používáním židlí a žebříků, abychom na všechna místa bezpečně dosáhli).

 

Víc než kuchyně

Kuchyň by i dnes měla být hezkým, příjemným, pohodlným a útulným místem. Podle nejnovějšího trendu se stále více stává obývacím prostorem s mnoha funkcemi. Místem, kde nejen uvaříme, ale také posedíme s rodinou a přáteli.

Další rady z minulých měsíců