Jak ušetřit v domácnosti?
Nemusíte večer držet černou hodinku, sprchovat se jednou týdně ve studené vodě, v zimě se klepat kosou, protože topení máte na 15 °C, a jíst pokud možno jen studená jídla. Naučte se myslet a jednat ekonomicky. Prostě i maličkosti při provozu spotřebičů dokáží ušetřit slušné peníze.
Úsporné chlazení
Chcete co nejvíce ušetřit? Základem by měly být spotřebiče s nízkou energetickou spotřebou označené jak A nebo ještě lépe AA či A+. Máte doma ledničku takovýchto parametrů? A zdá se vám, že má spotřebu jako céčková? Zkuste ji přestěhovat! Lednice by měla stát na stinném, ale ne příliš vlhkém místě. Vlhkostí může vzrůst spotřeba až o 4 %. Ani teplo jí nedělá dobře. S každým stupněm tepla navíc si bere chladnička o 3 až 4 % více energie. Proto s ní pryč od sporáku, myčky, pračky, topení či šikovného místečka u okna, kam celý den pěkně hřeje sluníčko.
Využívejte ledničku alespoň ze 70 procent. Nenastavujte chlazení na zbytečně nízkou teplotu. Uvnitř chladničky vám bohatě postačí udržovat + 5 °C, v mrazničce – 18 °C. S každými dvěma stupni dolů naskočí dalších 15 % spotřeby navrch. Také námraza v mrazáčku není nic dobrého. Nemáte-li automatické odmrazování, hlídejte si to a nedovolte, aby přesáhla 3 mm. Se silnější námrazou si spotřebič vezme až o 75 % víc energie.
A takový malý tip – neukládejte tekuté potraviny do mrazničky (ale i ledničky) nezakryté. I zmrzlé se odpařují.
Ruce do dřezu nebo nádobí do myčky?
Také odmítáte dnes a denně máčet své ruce ve dřezu a trávit tak zbytečně volný čas? Nemusíte mít strach, že s myčkou vám vzrostou i náklady. V porovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou ušetří myčka až 60 % vody.
Při rozumném používání je tedy k nezaplacení. Abyste nemusely hodně špinavé nádobí před mytím ještě oplachovat, stačí ho rukou či papírovou utěrkou pořádně otřít a hned dát do myčky, jen ho nenechat venku zaschnout. Najděte si čas a vyzkoušejte různé programy mytí. Samy přijdete na to, že méně špinavé nádobí stačí mýt na nižší teplotu. A samozřejmě hodně ušetříte, když myčku před každým použitím zcela naplníte.
Jak chytře prát?
Také u praček a sušiček by měla platit zásada áčkového spotřebiče. Nejdůležitější pro spotřebu energie je zde teplota vody při praní. Používáte-li kvalitní prášek, můžete běžně špinavé prádlo prát jen na 40 °C, eventuelně 30 °C.
Vyvářka také není vždy nutná. Většina bakterií nepřežije šedesátistupňovou teplotu. Alespoň dvakrát do roka vyčistěte filtr odtokové vody a dávkovač prášku a aviváže. Sušička spotřebuje hodně elektřiny. Máte-li však malý byt a nechcete skákat přes rozvěšené šňůry s prádlem, je dobré zakoupit pračku se sušičkou – prostě dva v jednom.
Pečete, vaříte – ale taky šetříte!
Při vaření jsou nejúspornější jednoznačně sklokeramické desky, hodně udělá i kvalitní nádobí – např. z feromagnetického materiálu (ocel, smaltovaná ocel, slitina), či nerezové nádobí se zesíleným ocelovým dnem.
Že nemáte supermoderní kuchyni a do drahého nádobí nechcete investovat? I tak můžete šetřit. Stačí vhodně používat to vaše. Pokud to jde, sáhněte po tlakovém hrnci, zkrátí dobu vaření až o jednu čtvrtinu a energie ušetříte 50 %.
Pokličky nejsou od toho, aby se povalovaly na lince. Zkrátí dobu varu i spotřebu energie opět skoro o čtvrtinu. Pečete rádi? Nemusíte ale přece otevírat troubu každou chvilku, stačí se podívat přes sklo. Při každém otevření unikne až 20 % tepla.