Jak provonět domov?
Nejlepší je dobře vyvětraný byt provonět lehkou vůní. Nějakou dobu budete možná experimentovat, než objevíte tu pravou, ale vyplatí se to. Existují různé osvěžovače vzduchu v podobě sprejů nebo gelů, elektrické odpařovače, olejové lampy, vonné svíčky, aromaterapeutické odpařovače voňavých směsí potpourri, vonné tyčinky, vonná jádra nebo kuličky, sáčky plněné sušenými bylinkami a podobně.
Pozor, příliš různých a intenzivních vůní může vést až k pocitu nevolnosti. Ideální jsou přírodní vůně, které mají přirozené složení a navíc prospívají organismu. Vliv vůní na lidský organismus je už dávno znám, dokonce vznikla nauka, nazývaná aromaterapie, poukazující právě na stimulační vliv vůní a pachů na člověka. Aromaterapie pracuje se složkami bylin, které se nazývají silice, a které jsou nejen voňavými, ale i léčebnými účinnými látkami. Právě proto se jim říká duše rostlin. Jejich největší předností je vůně, která vytváří příjemné pocity a pomáhá zbavit se tak negativních. Výhodou silicových olejů, zejména z levandule, čajovníku, citronu nebo borovice jsou i jejich dezinfekční účinky.
Chemické výrobky
Z dlouhé řady chemických výrobků nám už dlouhá léta dobře slouží, hlavně v koupelnách a na WC, osvěžovače v podobě sprejů, tekutin nebo gelů. Oblíbené jsou zejména ty s vůní květů, borovice, s vůní moře a podobně. Tekuté osvěžovače se ve skleněných nádobkách nejčastěji zapojují za pomoci elektřiny, čímž se začne uvolňovat vůně, kterou v sobě obsahují. Spreje se aplikují přímo do ovzduší v místnosti. Gelové osvěžovače se většinou umisťují na nenápadnější místa - na stěnu, pod stůl, umyvadlo, k WC míse. Jejich intenzita se dá zpravidla regulovat. Běžně používané jsou i osvěžovače určené na upevnění do expanzní WC nádržky nebo přípravky a neutralizéry pachů do ledniček, či přípravky určené na neutralizování cigaretového pachu.
Aromatické sáčky
Jsou zhotoveny z řídké tkané prodyšné textilie a naplněné jemnějšími částmi bylin - květy a listy. Vydrží jen krátce, ale když vůně zeslábne, sáček je možné otevřít a dovnitř přidat pár kapek vůně, která bude souznít s tou původní, nebo sáček jednoduše vyměnit za nový. Zkuste to sami.
Vůně z aromatických sáčků oproti jiným zdrojům rychleji vyprchá a není tak intenzivní. Sáček můžete proto uložit kamkoliv a nebudete přesyceni intenzitou vůně.
Aromaterapeutické lampy
Nejčastěji jsou vyrobené z keramiky, skla nebo terakoty. Fungují na principu odpařování silicových olejů nakapaných do malého množství vody, kterou ohřívá plamen svíčky nebo kahanu. Lampa by měla mít dostatečně velkou plochu pro odpařování vody. Vzdálenost mezi dnem odpařovače a plamenem svíčky musí být taková, aby voda v odpařovači byla stále aspoň teplá, ale aby se nevařila. Do jedné aromalampy stačí nakapat sedm kapek, buď jedné vůně, nebo směsi vůní, ale nanejvýš tři druhy olejů. Takto připravená lampa nám zpříjemní každou chvíli.
Originální aromalampa je i pěkným dekoračním doplňkem interiéru prakticky všech místností v domácnosti, své uplatnění našla už i ve společenských prostorech. Nenechávejte ji ale nikdy zapálenou bez dozoru v přítomnosti dětí nebo zvířat. Přes den se běžně používají citrusové nebo svěží mořské vůně, oblíbená je i máta, skořice, které pozitivně ovlivňují soustředěnost a podporují výkonnost v práci. Vůně na bázi citronely, levandule, eukalyptu nebo medovky zase spolehlivě odpuzují různý hmyz. Na odpoledne a večer jsou vhodné jemné bylinkové vůně, které navozují pohodu a přímo zvou, abyste si odpočinuli: levandule, rozmarýn, vůně jehličnanů, růží, eukalyptu a podobně.
Potpourri
V minulosti se vyvinuly dva typy vonných směsí potpourri: vlhké a suché. Suché mají jednodušší způsob přípravy než vlhké, ale nemají takovou trvanlivost. Oba druhy se vyrábějí z nespočetného množství aromatických rostlin z celého světa. Nejčastěji se používají dokonale vysušené květy, okvětní plátky, listy, stonky, koření, kousky dřeva, ořechy, jádra, šišky a jiné plody. Jsou naaranžované do směsi určitého barevného odstínu nebo barevné kombinace a nechávají se otevřené v dekorační nádobě ze dřeva, keramiky nebo skla. Vlhké potpourri se připravuje s použitím vonných tekutin, které se nechají působit na směs bylinných částí. Na obnovení vůně vlhkého potpourri se po určitém čase pro zintenzivnění vůně používá speciální olej, který směs provoní.
Do pracovny se hodí potpourri s použitím šišek a jehličí, což dodá těmto prostorům charakter praktického pohodlí. V ložnici bývají oblíbené růžové nebo bledě modré odstíny potpourri s převahou hlaviček květů, hlavně růží. Do koupelen se zase výborně hodí směsi s převahou lusků a oříšků v barvě, která vhodně doplňuje interiér. V kuchyních nebo jídelnách vynikne v misce potpourri dominující sušené ovoce, jádra a koření.
Při přípravě potpourri ale neexistují žádná pevná pravidla, je třeba jen sestavit příjemnou kombinaci vůní a sladit barevné odstíny použitých částí bylinek, zejména, pokud některé dobarvujete sami. Je nutné promyslet, na jakém místě bude nádoba s potpourri stát, aby barvy vhodně doplňovaly své bezprostřední okolí nebo atmosféru celé místnosti. Potpourri může vůní i použitými složkami vyjadřovat aktuální náladu nebo příležitost, nebo může korespondovat s probíhajícím ročním obdobím. Nádoba s potpourri je zajímavým detailem v interiéru, stejně tak může být součástí vaší kompozice společně se svícemi nebo aromalampou.
Voňavé svíčky
Patří mezi oblíbené výrobky vzhledem k jejich nenáročnému používání. Obsahují stearin a dlouhotrvající vůně. Na trhu jsou svíčky klasické - v různých velikostech, barvách a tvarech obohacené různým aroma - nebo dekorativnější, balené v dekorativní keramické misce nebo na povrchu zdobené kořením či květinami odpovídající vůně. Zapálené, ale i bez plamene, vytvářejí příjemnou atmosféru, jako dekorace mohou doladit a ozvláštnit interiér. Zejména po rušném dni vzduch v bytě osvěžený příjemnou vůní a zapálená svíčka dodají pocit klidu a uvolnění. Jejich využití v jednotlivých částech domu nebo bytu je také téměř neomezené, je třeba jen dát pozor na dostatečnou vzdálenost hořlavých materiálů.
Čerstvé i sušené květiny
Člověk si už od nepaměti zdobil své příbytky květinami. Postupně se naučil květiny a jiné části rostlin sušit a upravovat tak, aby si svoji krásu a vůni uchovaly co nejdéle. Kytice sušených květů vyniknou v obývacích pokojích, kuchyních, ale i v halách, na schodištích a v chodbách. Příjemná atmosféra domova a kouzelné vůně se přece jen spojují zejména s čerstvými květinami. Kvetoucí květiny - v květináči nebo řezané - nebo květiny s aromatickými listy, se uplatní v každém příbytku. Krása tvarů a barev v kombinaci s vůní přírody lahodí zraku a čichu. V každém květinářství nám připraví kytici do vázy nebo dekoraci podle našich požadavků. Případně se s trochou cviku lehce naučíme aranžovat sami podle množství příruček na našem knižním trhu.
Vůně pro jednotlivé místnosti
Způsobů, jak navonět místnosti v bytě, je mnoho. Nejúčinnější, i z hlediska překrytí nepříjemných pachů, například z cigaret, nebo pachů ze sousedící kuchyně, jsou ty, při nichž se využívá odpařování silicových olejů. Mezi tyto olejové aplikační metody patří odpařovače - nádoby s vodou - a olejové spreje. Při jejich používání se vůně mimořádně rychle a účinně rozptyluje po velkém prostoru. Z hlediska dlouhodobého šíření vůně je také možné použít potpourri, sušené kytice nebo vonné kuličky. Během dne jsou vhodné vůně na bázi pomeranče, růže, skořice nebo pelargónie, navečer a při odpočinku zase santalové dřevo, ylang-ylang nebo jasmín. Na trhu je bohatý a pestrý výběr samostatných vůní nebo jejich směsí. Romantickou a voňavou atmosféru v kuchyni připraví kytice sušených květin v košíčku, hliněné nádobě nebo jen jednoduše zavěšená na stěně, obsahující bazalku, tymián, rozmarýn, mateřídoušku nebo šalvěj.
Kromě toho se osvědčily kombinace sušených bylinek, jako jsou heřmánek, vratič, máta, které svojí vůní dobře překryjí pachy a zároveň odpuzují hmyz. Vynikající na provonění kuchyně a zároveň užitečné při vaření je přímo pěstování bylinek v květináči. Majoránka, levandule, kadidlo a heřmánek jsou vůně vhodné do ložnice, protože pomáhají navodit klidný spánek. Pokud se vám ještě nechce spát, vůně růží, levandule, cedrového dřeva nebo pačuli vás příjemně naladí, stačí si zapálit svíčku nebo připravit aromalampu. Málo používaný pokoj pro hosty můžeme po vyvětrání osvěžit vůní na bázi levandule, která má i silný antiseptický a dezinfekční účinek. V tomto případě je vhodné vůni aplikovat prostřednictvím aromalampy, dosáhneme intenzivnějšího účinku.
Pokud chcete vložit něco voňavého do skříně, prádelníku nebo zavěsit do šatníku, nejvhodnější jsou vůně v krabičkách, lahvičkách, textilních sáčcích, ať už to jsou gely, vodičky nebo sušené bylinky. Pokud si zvolíte vůni v podobě silicového olejíčku, v žádném případě ho neaplikujte přímo na poličku, do zásuvky nebo na prádlo, protože jeho silná koncentrace může způsobit skvrny na textilu. Olejíček naneste v malém množství na vatový tampon, počkejte, až se dokonale vsákne a vložte ho k prádlu. Oblíbená vůně vás ale může potěšit i po otevření psacího stolu, v cestovní tašce, nebo v polštáři či pantoflích. V koupelně vytvoří příjemnou voňavou atmosféru svíčky, voňavá mýdla, potpourri i aromatické odpařovače. Rozhodně vás vždy osvěží, zejména, chystáte- li se na relaxační koupel. Díky zvýšené vlhkosti a teplotě se tu vůně šíří intenzivněji. Vhodně se tu uplatní vlhkomilné rostliny, například kapradí. Obklopte je lahvičkami se silicovými aromatickými oleji a dosáhnete tak příjemně voňavý a navíc zajímavý dekorační efekt.
Další rady z minulých měsíců